Gyorslinkek (karok, egységek)
Keresés Részletes keresés

Képzés

szerző: vnt-kieg

A képzés bemutatása

 

A vizuális nevelőtanár szak (korábban rajz-vizuális nevelés szak) 1991 óta egyetemi szintű képzés. Indításának célja volt a hagyományos rajztanár-képzés korszerűsítése, valamint az ekvivalencia megteremtése az európai egyetemek gyakorlatával.
A tantárgystruktúra célja, hogy a képzés átfogó tanulmányokat biztosítson a képzőművészetek területén a gyakorlati és elméleti ismeretszerzéshez, a művészeti alkotó folyamatok mibenlétének történeti és kortársi vizsgálatához. A képzés biztosítja, hogy a hallgató különböző művészeti műfajok elméleti és gyakorlati tanulmányozása révén felkészüljön a képzőművészeti tárgyak középiskolai oktatására és emellett választott szaktárgyában alkotó művészi tevékenység folytatására.
Alapvetően a két fő képzőművész szak, a festészet és szobrászat képezi a művészeti tanulmányok tárgyát, kiegészülve a grafikával és mesterségfejlesztő szakmai tárgyakkal, (képgrafika, tervezőgrafika, textil, kő-, fém-, kerámiaszobrászat, számítógépes ismeretek, fotó, videó, film, stb.).
Az első évben a hallgató rajz-festészeti, illetve rajz-szobrászati alapozó képzésben részesül, ugyanakkor megkezdi tanulmányait az ábrázolási rendszerek tantárgycsoportból, melyből a negyedik félév végén tesz szigorlatot. 
A szakmai tanulmányok anatómiai stúdiumokkal és természettanulmányokkal folytatódnak, valamint sokszorosító grafikai tanulmányokkal kiegészülve lehetőséget adnak a választott szakág, - mint mesterség - alapjainak elsajátítására. Ebben a kötelező tárgyakon kívül választható mesterségfejlesztő szakmai tárgyak felvétele segít. 
A hallgató tanulmányainak kezdetétől kötelezően hallgat művészettörténeti kurzusokat, művészetszociológiát, szakmódszertant, tantárgy-pedagógiát, majd fokozatosan belépő kurzusokkal más pedagógiai tárgyakat is. Szabadon vehet fel általános és szakelméleti kurzusokat.
A tanulmányok utolsó évében mind művészeti, mind pedagógiai tanulmányai terén a hallgató fokozott mértékben foglalkozik a jelenkor felkínálta kutatási eredményekkel, és szaktanárai segítségével törekszik önálló gondolkodás és képzőművészeti nyelvi kifejezésmód kialakítására.
A Pécsi Tudományegyetem karainak kurzuskínálata megfelelő környezetet biztosít a korszerű általános műveltség megszerzésére.

 

utoljára frissítve: 2008. január 15. 13:08:37

« vissza