Gyorslinkek (karok, egységek)
Keresés Részletes keresés

Tervezőgrafika szakirány

szerző: PTE-mk

GRAFIKUSMŰVÉSZ MESTERKÉPZÉSI SZAK

TERVEZŐGRAFIKA SZAKIRÁNY

 

Végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master; rövidítve: MA)
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: Okleveles grafikusművész, (Graphic Artist)
A képzési idő 10 félév, az oklevél megszerzéséhez 300 kredit szükséges (5 éves osztatlan képzés)

Szakfelelős, szakirányvezető: Gerendy Jenő dr. habil, egyetemi docens


A képzés célja olyan, a tervezőgrafika szakiránynak megfelelő grafikusművészek képzése, akik a rajzi alapozásra épülő grafikai műfajok terén alkotóművészeti tevékenység végzésére alkalmasak. Ismerik a művészeti hagyományok és a kortárs művészet kiemelkedő alkotásait, ismerik az egyetemes grafika kifejezési eszközeit és lehetőségeit, az alkalmazható anyagokat és technikákat. Megfelelő ismeretekkel rendelkeznek tanulmányaik doktori (DLA) képzés keretében történő folytatásához.

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara 1996-ban jött létre. A kar az országban egyedülállóan több művészeti területet is átfog. A Vizuális Művészeti Intézet, a Zeneművészeti Intézet és a 2005-ben létrejött Mediális Művészetek Intézete, együttműködéséből egy különösen izgalmas és tartalmas oktatási és kutatási program valósul meg. 2009-ben a Mediális Művészetek Intézete, Média- és Alkalmazott Művészeti Intézetté, 2011-ben a Vizuális Művészeti Intézet, Képzőművészeti Intézetté alakult.

1995-ben, az országban elsőként jött létre a Pécsi Tudományegyetem művészeti doktori fokozatot adó (DLA) doktori iskolája.

A Képzőművészeti Intézet öt éves, egységes, osztatlan mesterképzésben festőművészeket és szobrászművészeket képez. Az oktatás mester- és műteremközpontú, amelyet szervesen kiegészít a szakok elméleti kurzusainak magas színvonalú, korszerű tudásanyaga. A műtermi munka során a hallgatók a legkülönbözőbb hagyományos és modern technikákat alkalmazva hozzák létre munkáikat.

 

A GRAFIKUSMŰVÉSZ MESTERKÉPZÉSI SZAK TERVEZŐGRAFIKA SZAKIRÁNY

képzési tematikája, oktatási koncepciója szervesen kapcsolódik a festőművész, szobrászművész szakok mesterképzéséhez, tapasztalataihoz, ugyanakkor határozott lépést jelent a tervezômûvészet, a design terûletére is. Hidat kíván képezni az autonóm és az alkalmazott mûvészet között, kapcsolatot építeni a képzômûvészeti mesterképzés és a tervezômûvészeti oktatás között.

A grafika mesterszak indításának igénye a Művészeti Karon több éve érlelődik. A szak tartalmának, szerkezetének meghatározásában nagy fontosságot tulajdonítottunk annak, hogy a képzés mindenben feleljen meg a szak képzési és kimeneti követelményeit tartalmazó leírásnak, a szakmai képzés legjavát tartalmazza.

 

Alapozó ismeretek:

Anatómia, térábrázolás

Ábrázoló geometria

Bevezetés az irodalomtudományba

Filozófiatörténet

Kreatív stûdiumok

Mûtermi gyakorlat

Mûvészettörténet

Rajz, festés

 

Szakmai törzsanyag:

A design története

A kortárs művészet kérdései

A tervezőgrafika története és elméleti vonatkozásai

Az esztétika alapproblémái

Betűismeret, tipográfia

Építészet és társművészetek

Formastúdiumok

Képgrafikai technikák

Komplex tervezés és kutatás

Korunk kultúrája

Műtermi tervezőgrafikai szakmai gyakorlat

Művésztelepi gyakorlat

Népművészet

Szín- és fénytan

Szitanyomás

Technikai kép

Tipográfia, kiadványtervezés

Újmédia és művészet

Vizuális antropológia

Zenei informatika

3D látványtervezés

 

A tanterv által szabályozott és garantált tudás megszerzésén túl fontosnak tartjuk, és szorgalmazni kívánjuk a hallgatók külföldi egyetemeken való tapasztalatszerzését és önművelését is, melyre az egyetem (többek között, más karok kurzusainak áthallgatásával) és a város kulturális intézményei (kiállítóhelyek, múzeumok, zenei, színházi események) is lehetőséget kínálnak.

Élve a Pécsi Tudományegyetem lehetőségeivel, az új szakon oktatók testülete több kar oktatóiból kerül ki. Részt vesz a képzésben a Művészeti Karon kívül az Állam- és Jogtudományi, a Bölcsészettudományi és a Pollack Mihály Műszaki  Kar is. A felsorolt karokkal való együttműködés során építettünk a már eddig is meglévő, karok közötti együttműködésekre, illetve az új képzés tartalmához illeszkedő kurzusok leghozzáértőbb oktatóit kerestük meg az egyetemen nem oktató elismert szakemberek közül.

A Grafikusmûvész mesterképzési szak (tervezôgrafika szakirány) indításának tervezett időpontjában a Művészeti Kar már a Zsolnay Kulturális Negyedben működik. Az új helyszínre való költözés a műtermek, műhelyek jelentős mértékű területnövekedésével és a legkorszerűbb infrastruktúra kiépítésével jár együtt, és egyben olyan szellemi közegbe is helyezi a kart, amely inspiratív és több művészeti ág együttműködését teszi lehetővé.

 

Országos Középiskolai Rajzversenyen 1-3. helyezést elért jelentkezők az első szakasz rostavizsgáján nem esnek ki. A versenyen elért eredmény igazolását legkésőbb az első szakasz rostavizsgájának napján kell benyújtani.

 

FELVÉTELI VIZSGAKÖVETELMÉNYEK

alkalmassági vizsga

A grafikusművész szak, tervezőgrafika szakirány szakon az alkalmassági vizsga célja a jelölt forma- és arányérzékének, vizuális nyelvi kifejezőképességének, vizuális kreatív képességeinek, felmérése otthonról hozott munkák bemutatása alapján.

 

Bemutatandó:  tanulmányrajzok (fej, akt),

szakmai jellegű (tervezőgrafikai) munkák mappában.

minimum 10, maximum 20 munka.

 

gyakorlati vizsga

A grafikusművész szak, tervezőgrafika szakirány szakon a felvételi vizsga célja: az alkalmassági vizsga felmérési eredményei után, a jelölt forma, szín- és téralakító, kompozíciós képességének, a vizsgált jelenségek értelmezése terén, valamint a vizuális nyelvi kifejezésmódok alkalmazása terén tanúsított érzékenységének, egyéni tervezőművészi (tervezőgrafikai) invencióinak, művészettörténeti, kortárs autonóm és tervezőművészeti tájékozottságának, a tervezőművészi pályára való alkati alkalmasságának felmérése, szakmai gyakorlati (rajz, festés, kreatív szakmai feladatok) valamint szóbeli (pályaalkalmassági beszélgetés) és írásbeli vizsga alapján.

 

A pályaalkalmassági beszélgetés során a jelölt mutassa be tájékozottságát a kortárs autonóm és tervezőművészet területén és bizonyítsa alkalmasságát a tervezőművészi pályára.

 

A jelentkezők hozzanak magukkal:

- minimum 50x70 cm-es rajztáblát, rajzlapokat, rajzszöget, ragasztószalagot

- a tanulmány rajzoláshoz eszközöket: (például: papírokat, ceruzát, rajzszenet, krétát, tust, rajztollat stb.)

-  a kreatív tervezőgrafikai szakmai feladatokhoz különböző felhasználható anyagokat és eszközöket: (például: papírokat, színes ceruzát, akvarellt, temperafestéket vagy más vizes alapú festéket, ecseteket, rajztollakat, tust, szerkesztő eszközöket, csőtollat,  stb.

 

1. A szakmai gyakorlati vizsga részei:

Fejtanulmány (maximum: 50x70 cm) szabadon választott technikával

Aktrajzolás (maximum: 70x100 cm) szabadon választott technikával

Kreatív, szakmai (tervezőgrafikai) gyakorlati feladatok

 

2. A szóbeli és az írásbeli vizsga részei:

Művészettörténeti, kortárs autonóm és tervezőművészeti ismeretek (írásbeli, teszt)

Otthoni munkák bemutatása: tanulmányrajzok (fej, akt), szakmai jellegű (tervezőgrafikai) munkák mappában.(minimum 20, maximum 30 munka).

Pályaalkalmassági beszélgetés

(a jelölt általános műveltségének, és a tervezőművészi pályára való alkalmasságának felmérése )

 

FELVÉTELI VIZSGATÁRGYAK ÉS PONTSZÁMOK

A felvételi vizsgán összesen 200 pont szerezhető, a megszerzett összpontszám kétszerezésével alakul ki a végleges pontszám. Tanulmányi pontok beszámítására, illetve az előző évben letett vizsgák beszámítására nincs lehetőség.

 

alkalmassági vizsga: "megfelelt" / "nem felelt meg"

 

Gyakorlati vizsga: (összesen: max.: 200 pont)

 

1. A szakmai gyakorlati vizsga részei:

 

Fejtanulmány: 0-20 pont

Aktrajzolás 0-30 pont

Kreatív, szakmai (tervezőgrafikai) gyakorlati feladatok: 0-30 pont

 

A szakmai gyakorlati vizsga összesen max.: 80 pont.

 

Aki a szakmai gyakorlati vizsgán nem éri el a megszerezhető 80 pontból, 50 pontot, az a felvételi vizsgát nem folytathatja.

2. A szóbeli és az írásbeli vizsga részei:

 

Művészettörténeti,

kortárs autonóm és tervezőművészeti ismeretek (írásbeli, teszt) 0-20 pont

Otthoni munkák bemutatása: 0-60 pont

Pályaalkalmassági beszélgetés: 0-40 pont

A szóbeli és az írásbeli vizsga összesen max.: 120 pont.

 

 

 

utoljára frissítve: 2014. április 22. 15:46:31

« vissza

MK-MAMI

Elérhetőségünk:

PTE Művészeti Kar, Média- és Alkalmazott Művészetek Intézete
H-7630 Pécs, Zsolnay Vilmos u. 16.
tel/fax:+36(72)501540
e-mail: radnai.eva kukac art.pte.hu

Facebook-oldalaink:

  • Kerámiatervezés:

PTE MAMI Kerámia Tanszék

Promote your Page too

  • Elektronikus zenei szak:

Elektronikus zenei szak @ PTE-MK

  • Tervezőgrafika szak: itt

Tervezőgrafika szak @ PTE-MK