Kerámiatervezés alap- és mesterszak
Több éves előkészítő munka után 2010 szeptemberében a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán elindult az akkreditált kerámiatervezés alap-, majd 2011-ben a kerámiatervezés mesterszak is.
A kerámia egyetemi szintű szakjai valószínűleg nem jöhettek volna létre, ha Pécs nem lenne a hazai kerámiaművészet egyik, évszázados múltra visszatekintő központja a Zsolnay gyárral és a kortárs kerámiaművészeti életben nem foglalt volna el oly fontos helyet a sikósi Kerámia Alkotóház. Az előbbi a hagyományokat jelenti számunkra, példát a szakma folyamatosságára, az utóbbi a megújulást, a kísérletezés lehetőségét, a nyitottságot az 1969-től a falai közt zajló nemzetközi szimpozionok sokaságával.
Mindez lenyomatot hagyott a szakma különböző szintű helyi oktatásában is. A középiskolai képzés régóta jelen volt a palettán és az egyetemi oktatásban sem először bukkan fel a kerámiaművészet, hiszen az 1987-től 1995-ig működő posztgraduális képzés, a Képzőművészeti Mesteriskola egyik alapítója Schrammel Imre volt. A kerámiaszobrászat pedig egyik jelentős ága volt a mesteriskolai képzésnek, ahogy az ebből a kinővő, 1995-ben Magyarországon először a Pécsi Tudományegyetemen létrejött művészeti Doktori Iskola programjának is. Így az a furcsa helyzet állt elő, hogy a kerámiaképzés lépcsőfokai közül a középfokú és a legfelső fokú létezett, az egyetemi, graduális speciális képzés viszont nem. Ezt a hiányt pótolja most a szakok elindítása, bizonyítva a szakma erőfeszítéseit és a PTE Művészeti Kar vezetésének iskolateremtő szándékát.
A Művészeti Kar 2011 nyarán költözött a Zsolnay Kulturális Negyedbe, ahol a városban eddig három helyszínen zajló oktatás egy épületegyüttesben kapott helyet, az úgynevezett egyetemi negyedben. Itt a Kar mindhárom intézete, a Képzőművészeti Intézet, a Zeneművészeti Intézet és a keramikusképzést magába foglaló Média- és Alkalmazott Művészeti Intézet műtermei és elméleti előadó terei egyaránt megtalálhatóak, ami nagyszerű lehetőséget ad az integrált oktatásra.
A kerámiatervezés szak több mint 1000 négyzetméter területenműködik, a Doktori Iskolával osztozik a negyed E-02-es épületén, amely a Zsolnay gyár volt épületeiből kialakított korszerű műtermeket kínál számára. Megtalálható itt a hallgatóknak otthont adó nagy közös műterem és a speciális műhelyek sora: masszaelőkészítő, gipszműhely, öntőműhely, beton műhely, kemence terem, labor. A műhelyháttér megteremtése kiemelt fontosságú, hiszen ennek a sokarcú anyagnak az alapos gyakorlati ismerete, a kézműves és a nagyipari technikák megismerése és elsajátítása, saját kísérletek folytatása nélkül ebből az anyagból tervezni nem lehet. A képzés során a hallgatók a legkülönfélébb anyagokat próbálhatják ki a papírtól a kerámia anyagokon át a betonig. Nagyon fontos számunkra az egyetemi műtermektől karnyújtásnyira működő Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt-vel való együttműködés. Ebben az egyedülálló helyzetben arra törekszünk, hogy mindkét fél, a termelő üzem és az egyetemi oktatás is kölcsönösen megtalálja az előrelépés lehetőségét a kapcsolatban.
Nagyon reméljük, hogy ez az iskolateremtés hosszú távon is sikeres lesz és tudom, hogy ezért minden résztvevő, a Művészeti Kar, a fiatal és idősebb tanárokból egyaránt álló lelkes oktatói gárda, a diákok és a gyár, együtt mindent meg fog tenni!